Firma Poradniki

Zamykanie działalności gospodarczej

Zakończenie funkcjonowania działalności gospodarczej jest wbrew pozorom prostsze niż jej założenie. Ważny dla wielu przedsiębiorców jest fakt, że nie będzie nas to kosztowało nawet złamanego grosza! Jak zamknąć nasz biznes w czterech krokach i o czym należy pamiętać? Dziś ten artykuł jest dla Was!

Wizyta w CEIDG

Pierwszym krokiem związanym z zakończeniem naszej działalności gospodarczej jest wyrejestrowanie się z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Według litery prawa musi to zrobić każdy przedsiębiorca, w terminie 7 dni od zakończenia prowadzenia firmy. Możemy to zrobić klasycznie, poprzez wizytę w urzędzie, jednakże w dzisiejszych czasach można to wykonać również poprzez stronę WWW! Nie ważne, jaką drogą to zrobimy, będziemy musieli wypełnić odpowiedni formularz, który zostanie wysłany do odpowiedniego Urzędu Skarbowego.

ZUS

Zamykając swoją działalność, przedsiębiorca musi koniecznie poinformować o tym Zakład Ubezpieczeń Społecznych, poprzez druk ZUS ZWUA. Po jego złożeniu stracimy nasze ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Podobnie jak w przypadku wniosku w CEIDG, należy to zrobić w przeciągu jednego tygodnia.

KRiP

Gdy nasza firma rozlicza się na podstawie Księgi Rozchodów i przychodów, musimy stworzyć dokładnie trzy ewidencje. Są to:

  • spis majątku firmy,
  • spis z natury dla celów VAT, dający obraz wartości całego majątku, zwłaszcza tego z odliczonym VAT,
  • spis z natury dla celów PIT, zawierający dane o majątku na dzień zamknięcia działalności.

Urząd Skarbowy

Ostatnim krokiem koniecznym do zamknięcia tego podziału naszego życia jest ostateczne rozliczenie się z urzędem skarbowym. Dzięki wnioskowi VAT-Z poinformujemy go, że właśnie zakończyliśmy prowadzenie naszej działalności, natomiast już ostatnim krokiem będzie złożenie ostatecznej deklaracji VAT. Dopiero wraz z zaakceptowaniem tych wniosków nasza firma przestanie istnieć w literze prawa.

Podsumowanie

Nie ważne, z jakich powodów to robimy – może to być brak klientów, bankructwo czy chęć podjęcia nowych wyzwań, zakończenie funkcjonowania działalności gospodarczej jest konieczne do uniknięcia kosztownych konsekwencji. Odpowiednie przypilnowanie całego procesu sprawi, że przepłynie to bezstresowo i bezproblemowo.