Finanse Firma

Własne biuro rachunkowe

Wiele osób pracujących na etacie ma podobne marzenia i zachęceni możliwością pracy na swój rachunek jest dla nich iście zachęcającą do przemyślenia kwestią. Nie inaczej jest z byłymi studentami rachunkowości i tymi, obecnie pracującymi w tym zawodzie. Założenie własnego biura rachunkowego może być z pozoru łatwe, jednak prowadzenie takiego biznesu nie należy do najprostszych.

Koszty

Już na samym początku pojawiają się koszty związane z założeniem takiej działalności. W przypadku najprostszych form przewidzianych przez polskie prawo może to być maksymalnie 100 złotych. Natomiast gdy wybierzemy którąś z bardziej skomplikowanych form, koszty mogą być nawet w granicach 1000 złotych. Kolejne konieczne wydatki to program księgowy, ubezpieczenie OC, ewentualne szkolenia i lokalizacja naszego biura. To całkiem dużo prawda?

Inne problemy

Problemy w biznesie możemy przypisać głównie do konkurencji cenowej. Przedsiębiorcy przypisują największe problemy stale spadających cena za wykonanie usługi. Co za tym idzie, obniżając cenę rynkową. A gdy spada cena rynkowa, na łeb na szyję lecą także przychody. Dziś zdarza się, że klient poświęca jakość usługi za jej cenę.

Innym problemem są częste zmiany prawne oraz zmieniająca się ich interpretacja. Zmusza to pracowników rachunkowości do stałego trzymania ręki na pulsie i często zmusza ich do aktualizowania swojej wiedzy na szkoleniach czy poprzez odpowiednią literaturę. Wbrew pozorom, ta branża podlega również zjawisku sezonowości. Jak można wywnioskować, jedne miesiące mogą być naprawdę pracowite, podczas gdy inne mogą cierpieć na niedobór zleceń. Następstwem tego problemu może być kłopot z ustaleniem potrzebnej liczby pracowników.

Podsumowanie

Jak widać, prowadzenie biura rachunkowego nie należy do najłatwiejszych. Dziś konkurencja na rynku jest ogromna i aby pozyskiwać klientów musimy wyróżnić się w ich oczach. Najlepszą reklamą będą, jak możemy się domyslić — zadowoleni kontrahenci, jednak będzie to niemożliwe bez odpowiedniego przygotowania się do prowadzeni działalności.