Firma

Urlop przy prowadzeniu własnej firmy

Urlop – to słowo dla wielu z Was brzmi jak prawdziwa ulga. Sprawa otrzymania i wykorzystania go jest dość prosta, gdy jesteśmy zatrudnieni jako pracownik etatowy. Co z momentem, kiedy prowadzimy własną działalność gospodarczą. Przecież jesteśmy własnym szefem, więc możemy sobie bezproblemowo pozwolić na chwilę oddechu i przerwy prawda? Otóż nie do końca.

Błogi urlop

Najbardziej oczywistą formą urlopu jest ten wypoczynkowy, pozwalający nam, urlop w tropikachchociażby na wyjazd do ciepłego kraju. Problem polega na tym, że gdy zostajemy własnym szefem, świadomie rezygnujemy z możliwości uzyskania płatnego urlopu. Wszystko to jest spowodowane kwestiami czysto prawnymi, mówiącymi o tym, że prawo do urlopu przysługuje wyłącznie pracownikowi. W przypadku prowadzenia działalności nie istnieje stosunek pracowniczy, więc koszty wolnych dni poniesiemy my.

Chorobowe

Oczywiście nie każdy urlop jest spowodowany chęcią wypoczynku. Czasami może się zdarzyć, że zachorujemy, a wtedy konieczna może być przerwa na całkowite wyzdrowienie i zregenerowanie organizmu. W tym przypadku osoba prowadząca własną działalność gospodarczą ma pełne prawo skorzystać ze zwolnienia lekarskiego i uzyskać tzw. chorobowe. Aby to jednak zrobić, musimy spełnić kilka podstawowych warunków. Przede wszystkim musimy być regularnymi płatnikami składek zdrowotnych. Po drugie musi upłynąć tzw. okres wyczekiwania wynoszący dokładnie 90 dni. Dopiero po tym okresie możemy ubiegać się o zasiłek chorobowy w razie naszej niedyspozycji.

Urlop macierzyński

Ostatnim z omawianych urlopów jest urlop macierzyński. Przecież nie tylko urlop macierzyńskimężczyźni zakładają działalności! Niestety, musimy was drogie Panie zasmucić, gdyż gdy jesteśmy przedsiębiorcami z własną firmą, nie przysługuje nam prawo do tego urlopu. Powód jest dość prosty i zbliżony do tego, co w pierwszym przypadki. Najzwyczajniej jest to spowodowane kwestiami prawnymi, które nie przewidują takiej możliwości. Możemy jednak uzyskać zasiłek macierzyński, także nie jest aż tak źle!

Podsumowanie

Mimo tego, że założenie własnej działalności jest całkiem zachęcającą okazją do niezależności finansowej, niestety robimy to za pewną ceną, jak chociażby prawa do przysługującego urlopu. Należy pamiętać, że sytuacja zawsze tak wygląda: coś z coś! Mamy jednak nadzieję, że z czasem będziemy mogli zapewnić sobie bezpieczeństwo i okazję do chwili przerwy od zarabiania sporych pieniędzy!