Transport i logistyka

Transport ładunków ponadnormatywnych i nienormatywnych – to musisz wiedzieć

Niektóre obiekty opuszczające zakłady produkcyjne są naprawdę sporych rozmiarów, ale mimo to muszą zostać przetransportowane w inne miejsca w kraju czy nawet na świecie. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak tego dokonać, to świetnie trafiłeś! W dzisiejszym artykule poruszamy najważniejsze kwestie związane z transportem ładunków ponadnormatywnych i nienormatywnych.

Ładunki ponadnormatywne a nienormatywne

Na samym początku warto zapoznać się z definicjami różnego typu ładunków. Ładunki ponadnormatywne (określane też ponadgabarytowymi) to takie, których wymiary lub masa przekraczają dopuszczalne normy ustanowione przez prawo. Z kolei ładunkami nienormatywnymi nazywamy te, które fizycznie przekraczają skrajnię drogową, zarówno poziomą, jak i pionową. Stanowią one największe wyzwanie dla firm przewozowych.

Jak duże obiekty można transportować i na jakie odległości?

Najczęściej podstawą do zakwalifikowania ładunku jako ponadgabarytowy są jego wymiary. Jeśli są one większe niż 16,5 m długości, 4 m wysokości i 2,5 m szerokości, a masa przekracza 42 tony – bez wątpienia mamy do czynienia z obiektem ponadnormatywnym. Aby móc poruszać się z nim na drogach publicznych, należy uzyskać specjalne zezwolenia oraz zagwarantować eskortę czuwającą nad bezpieczeństwem całego przedsięwzięcia.

Transport ładunków ponadgabarytowych za pomocą wyspecjalizowanej floty
W obecnych czasach można przewozić nawet naprawdę wielkie obiekty (źródło: Scandinavian)

Największe obiekty, które podlegają pod transport ładunków ponadnormatywnych, miewają czasem i 60 metrów długości. Dobrym przykładem mogą być np. turbiny wiatrowe, filary czy elementy mostów.

Przewozy ponadgabarytowe mogą odbywać się na naprawdę ogromne odległości. Niezłym przykładem może być trasa Gdańsk – Północna Skandynawia, podczas której ładunek korzysta także z transportu drogowo-morskiego!

Jak transportuje się tak niestandardowe ładunki?

Przewozy ponadgabarytowe wymagają naprawdę specjalistycznych rozwiązań. Jeśli chodzi o kwestię pojazdów, które umożliwiają przemieszczanie tak wielkich ładunków z punktu A do punktu B, to do tego celu wykorzystuje się różnego typu profesjonalne naczepy:

  • Platformy,
  • Tieffbet,
  • Semi,
  • Tele,
  • Inloader.

Na największą uwagę zasługują naczepy Tieffbet, których długość może sięgać nawet 43 metry! Sam sprzęt – nieważne jak profesjonalny – nie wystarczy jednak, by zagwarantować bezpieczny i skuteczny transport ładunków ponadnormatywnych. Każdy przewoźnik oferujący tego typu usługi musi posiadać spore doświadczenie w swojej branży oraz znać wszelkie przepisy dotyczące poruszanych zagadnień.

Podsumowanie

Transport ładunków ponadnormatywnych to obecnie największe wyzwanie branży. Wyspecjalizowane floty i stale pogłębiana wiedza firm transportowych sprawiają jednak, że z każdym dniem jakość proponowanych usług wzrasta.