Poradniki

O czym trzeba pamiętać jeśli chodzi o wykończenia mieszkania pod klucz?

Zakup mieszkania… I co dalej?

Zakup nowego mieszkania to poważna decyzja, która wpłynie na nasze życie. Wiąże się ze sporymi wydatkami, które jednak można rozplanować rozsądnie. W tym przypadku warto przygotować kosztorys, który wskaże, z jakimi wydatkami musimy się liczyć wykańczając mieszkanie lub udać się po pomoc do profesjonalnej firmy wykańczającej wnętrza. Jakie czynniki mogą mieć wpływ na ostateczny koszt wykończenia wnętrz? Przede wszystkim jest to stan wyjściowy lokalu i budżet, jaki jesteśmy w stanie przeznaczyć na aranżację. Wpływ na koszty wykończenia mieszkania mają aspekty takie jak; metraż, nakład pracy, jakość materiałów, wynajem ekipy remontowej, oryginalne rozwiązania (np. zakrzywienia ścian).

Łatwe początki

Po ustaleniu kosztorysu, możemy zacząć od wykańczania zgodnie z zachowaniem kolejności prac. Łazienka i kuchnia to podstawa – od tych wnętrz zacznijmy remont. Warto także wstawić drzwi wewnętrzne, następnie przejść do aranżacji podłóg. Zadbajmy o harmonię o uzupełniający się styl, aby nie przytłoczyć wnętrza.

Łazienka

Łazienka w stanie deweloperskim powinna być przygotowana do prac wykończeniowych. Największe koszty poniesiemy na zakup płytek ściennych i podłogowych. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na metraż łazienki, kolorystykę, rozmieszczenie urządzeń. W kuchni wykonujemy także prace zakładania płytek na podłodze i na ścian.

Kuchnia

Planując aranżację kuchni, pomyślmy głównie o meblach. Styl nowoczesny doskonale dopasuje się do każdego wnętrza, jednak można także postawić na styl vintage. Płytki umieśćmy także na ścianach, dobierając je do odpowiedniego stylu. Wybór jest szeroki, dlatego każdy znajdzie coś, co go zadowoli.

Wykończenie pokoi i dodatki

Ostatnim etapem będzie wykończenie wszystkich pokoi i salonu. Tutaj trzeba zakupić meble, łóżka, sofy, krzesła, fotele, czy stoliki. Zadbajmy także o stylowe dodatki. W tym przypadku chodzi o różne figurki, ramki na zdjęcia, obrazy i tak dalej. Zwróćmy uwagę głównie na wysokie walory estetyczne. Wybór dodatków jest bardzo ważny, pozwoli uzupełnić wnętrze i dodać mu charakteru. Efektowne zasłony, wazony, wycieraczki, wieszaki, mydelniczki potrafią zdziałać cuda i doskonale wzbogacić każde mieszkanie.

Wykończenie mieszkania wymaga nakładu czasu i kosztów. Wydatki zależą od tego, jakie materiały wybierzemy i jaki styl aranżacyjny nam się podoba. Mierzmy siły na zamiary, aby na którymś etapie prac nie okazało się, że zabrakło nam finansów. Kosztorys pozwoli uniknąć tego typu problemów.