Firma Transport i logistyka

Magazynowanie – kluczowa kwestia dla firmy

Gdy większość z nas porusza kwestie dotyczące logistyki, najczęściej mówimy o samym akcie transportu lub tym, co go poprzedza, czyli skrupulatnym planowaniu całego procesu. Zdarzą się tak, że zapominamy o istotnym ogniwie całego łańcucha dostaw, jakim jest magazynowanie towarów. Są one kluczowe dla płynnego funkcjonowania firmy i bez nich działanie na tak wielką skalę byłoby absolutnie niemożliwe.

Dlaczego to takie ważne?

Wzrost konkurencji na wszystkich rynkach zmusił przedsiębiorców do dostosowywania się do rygorystycznych wymogów stawianych przez współczesnego Klienta. W porównaniu do przeszłości dziś nie chce on zbyt długo czekać na zamówiony przez siebie towar. Jeżeli nie dostanie tego, czego szuka w naszej firmie, nie będzie miał skrupułów, aby skorzystać z atrakcyjnej oferty konkurencji. Właśnie dlatego powstała konieczność, aby każde przedsiębiorstwo posiadało zmagazynowane gotowe produkty, ale także półfabrykaty pozwalające na szybkie uzupełnienie stanu wyrobów gotowych.

Kwestia dystrybucji

Wraz z magazynowaniem, nie sposób nie wspomnieć o samej dystrybucji. Jest ona jednym z najważniejszych działań, jakie podejmuje przedsiębiorstwo. Ma ona za zadanie dostarczenie produktów do odbiorcy, jakim jest oczywiście Klient w odpowiednim czasie, miejscu i formie. W zależności czy zajmujemy się tym w ramach własnych struktur, czy korzystamy z usług oferowanych przez firmy logistyczne, koszty będą znacznie inne. Jednak postawmy sprawę jasno: wysoka jakość obsługi to wysokie nakłady na utrzymanie jej stałego poziomu. Odpowiednie podejście do magazynowania naszych produktów da nam poczucie elastyczności wobec zmieniających się trendów i oczekiwań Klientów.

Podsumowanie

W tak konkurencyjnej gospodarce każde przedsiębiorstwo dąży do tego, aby zapewnić swoim klientom maksymalnie szybką i prostą drogę od momentu złożenia zamówienia do otrzymania go przez zamawiającego. Jak już dzisiaj wspominaliśmy: gdy klient będzie musiał długo czekać na zamówienie, prawdopodobnie wybierze ofertę konkurencji. Właśnie dlatego tak ważne jest przygotowanie się na taką ewentualność poprzez odpowiednie stany magazynowe.