Finanse

Jakie dokumenty są niezbędne do podpisania umowy kredytowej z bankiem?

Podpisanie umowy kredytowej z bankiem to przeważnie multum formalności. Banki zazwyczaj wymagają od klienta wielu dokumentów i różnego rodzaju zaświadczeń. Co prawda z czasem wszystkie formalności ograniczane są w pewnym stopniu do absolutnego minimum, jednak zwłaszcza w przypadku wysokich kwot kredytu jest tego bardzo dużo.

Zakres niezbędnych dokumentów zależy przede wszystkim od rodzaju kredytu i kwoty. W przypadku mniejszych kredytów bank nie wymaga skomplikowanej dokumentacji. Potrzebny jest odpowiedni wniosek, dowód osobisty i dokument poświadczający o zatrudnieniu i dochodach. W przypadku stałych klientów banku możliwe jest nawet zaciągnięcie niewielkiego kredytu bez wychodzenia z domu. Wszystko dzieje się przez internet, za pomocą aplikacji banku. Wówczas niepotrzebne są absolutnie żadne dokumenty czy nawet fizyczne podpisy. Pieniądze trafiają na nasze konto w ciągu kilkudziesięciu minut.

Inaczej niestety sprawa wygląda w przypadku dużych kredytów. Takim przykładem jest kredyt hipoteczny. W tej sytuacji bank wymaga zebrania ogromnej ilości różnego rodzaju dokumentów. Dlatego zanim złożymy wniosek o taki kredyt warto najpierw sprawdzić jaka jest nasza zdolność kredytowa. Pomocny okaże się kalkulator kredytowy. Wówczas zaoszczędzimy sobie zbędnej pracy związanej z przygotowaniem dokumentacji w razie pewnej odmowy banku.

Jakie dokumenty?

Do podstawowych dokumentów wymaganych przez bank w przypadku kredytu hipotecznego należą:
– wniosek kredytowy (indywidualny dla każdego banku),
– dowód osobisty,
– dokumenty finansowe kredytobiorcy ( między innymi umowa o pracę, wyciągi z rachunków bankowych, świadectwa pracy, pit 37 za poprzedni rok lub dwa, zaświadczenia z ZUS w przypadku działalności gospodarczej, dokumenty związane z hipoteką, projekty, zdjęcia nieruchomości)
Wymaganie poszczególnych dokumentów zależy często od indywidualnej sytuacji. Niestety najczęściej dokumentów tych jest dużo więcej.

Podsumowanie

Cały proces związany z uzyskaniem kredytu hipotecznego jest bardzo męczący i długotrwały. Warto jest więc uzbroić się w cierpliwość. Aby proces ten przebiegł sprawniej należy dużo wcześniej zacząć kompletować niezbędną dokumentację i zapoznać się wymaganiami banku. Dobre przygotowanie to podstawa do otrzymania pozytywnej decyzji. Istnieje też kilka wskazówek, które pomogą nam szybciej otrzymać kredyt i zwiększyć swoje szanse. Podstawą jest więc wiedza o całym procesie pozyskania kredytu. To niezmiernie ważne, aby nie popełnić podstawowych błędów i nie skazać z góry swojego wniosku na negatywną decyzję.