Finanse Firma Poradniki

Czym jest dochód pasywny i jak go uzyskać?

Zapewne wielu z nas marzyło kiedykolwiek o tym, by zarabiać, nic nie robiąc. Okazuje się, że jest ot możliwe. Wymaga jednak pomysłu i niekiedy inwestycji.

Dochód pasywny to taki rodzaj dochodu, który nie wymaga od nas długofalowych działań, by zarabiać. Wystarczy, że niczym Deus ex machina wprawimy coś w ruch raz, by potem nie musieć do tego podchodzić, a móc wyjmować pieniądze.

W momencie, gdy wytworzymy sobie aktywa (a więc źródła wspomnianych wyżej pieniędzy), możemy zacząć zarabiać pasywnie bez utraty czasu czy energii. Co ciekawe – jeżeli nasze aktywa zaczną generować dochody większe niż te, które potrzebne są na nasze wydatki, możemy mówić o sobie, że osiągnęliśmy tak zwaną wolność finansową.

pieniądze

Jednak jak stworzyć takie aktywa? I co może nimi być? Gdzie znajdują się źródła dochodu pasywnego? Oto lista najpopularniejszych form zarabiania pasywnego.

  1. Nieruchomości – a więc mieszkania, domy, biura, pawilony i inne do wynajęcia.
  2. Billboardy – czyli duże powierzchnie reklamowe, które możemy wyznaczyć albo na naszych nieruchomościach, albo działkach.
  3. Odsetki z kont bankowych – czyli coś, w co bawi się ogromna ilość Polaków. Zakładanie kont oszczędnościowych oraz lokat generuje zyski pasywne.
  4. Automaty sprzedające różne rzeczy – one również mogą stać się źródłami naszego pasywnego zarobku. Wystarczy postawić maszynę sprzedająca batoniki czy napoje i czerpać zyski. Do tej grupy maszyn zaliczyć możemy również automaty do gier czy samoobsługowe myjnie.
  5. Wynajem czegokolwiek – jeżeli jesteś posiadaczem jakichkolwiek ruchomości, które można wynajmować – jesteś posiadaczem potencjalnego źródła dochodu pasywnego. Mowa tu głównie o samochodach, rowerach, kajakach, przyczepach i innych tego typu rzeczach.

pieniądze euro

A to tylko 5 z naprawdę wielu możliwości uzyskania dochodu pasywnego. Warto się nad tą kwestią głębiej zastanowić, bowiem odpowiednia jej realizacja może w przyszłości doprowadzić nas do wolności finansowej, a więc stanu, w którym nie musimy się martwić o pieniądze.