Finanse Poradniki

Co zrobić, gdy źle wyślę przelew?

Wysłanie błędnego przelewu to dość częsty problem wielu użytkowników internetowych kont bankowych. Źle przepisana cyferka, nazwisko czy niepoprawnie wybrany odbiorca z grupy docelowej może kosztować nas sporo stresu i nerwów. Źle polecony przelew to jednak nie koniec świata i można go naprawić.

Kiedy chodzi o pieniądze – wszyscy staramy się być czujni i uważni. Szczególnie wtedy, gdy naszym zadaniem jest wysłanie przelewu. Wówczas musimy dokładnie przepisać numer konta bankowego odbiorcy, jego dane, wysokość kwoty przelewu. Zdarza się jednak tak, że w wyniku przemęczenia czy zbyt dużej liczby obowiązków coś nam umknie i wykonamy przelew niepoprawnie.

Co wtedy należy zrobić? Wszystko zależy od sytuacji!

 niebieska karta kredytowa w dłoni

ŹLE WPISANE DANE ODBIORCY W PRZELEWIE

Kiedy wpisujemy dane do przelewu często po prostu je skądś kopiujemy. Bywa jednak i tak, że dane te musimy przepisać ręcznie. O literówkę tu nietrudno, co zdają się potwierdzać wielokrotne przypadki, gdy ktoś np. źle zaadresował odbiorcę czy przepisał nieprawidłowo jego imię bądź nazwisko. Wówczas nie trzeba się niczym martwić – przelew do tej osoby i tak dojdzie, jeśli tylko dobrze wpisaliśmy numer konta. A co jeśli nie?

ŹLE WPISANY NUMER KONTA W PRZELEWIE

Poważniejszym błędem jest wpisanie nieprawidłowego numeru konta odbiorcy. Często jest tak, że system naszego bank sam od razu po sprawdzeniu poinformuje nas, że wpisany przez nas adres bankowy jest nieprawidłowy i np. nie należy do żadnego użytkownika. Wówczas sprawa jest rozwiązana. Gorzej, gdy nasz przelew przejdzie mimo złego numeru. Może się tak zdarzyć, gdy wpiszemy numer konta prawidłowego, ale nieaktywnego lub należącego do odbiorcy innego niż założony. Wówczas musimy skonsultować się z bankiem, a on skontaktuje się z osobą, do której omyłkowo wysłaliśmy pieniądze.

zapiski piórem w zeszycie i pieniądze na stole

UWAGA! Takie niedopatrzenie skutkujące cofnięciem przelewu może nas trochę kosztować. O cenach takich operacji dowiecie się z regulaminów wewnętrznych i cenników Waszych banków.